Strona główna » Poznaj TRE® i uwolnij się od napięcia i stresu

Poznaj TRE® i uwolnij się od napięcia i stresu

TRE® to metoda pracy z ciałem, mająca na celu uwolnienie napięcia i stresu. To bezpieczny i łatwy sposób na przywrócenie witalności, rezyliencji i naturalnej równowagi. Możesz z niej skorzystać!

Co to jest TRE®?

TRE® (Tension Releasing Exercises) to metoda opracowana przez dr nauk społecznych i psychoterapeutę David’a Berceli’ego, polegająca na uruchomieniu w ciele, za pomocą kilku ćwiczeń drżeń neurogenicznych. Sekwencja ćwiczeń jest tylko drogą, sposobem na uruchomienie wibracji, które są naturalnym elementem genetycznej konstrukcji człowieka. Mają one za zadanie mechanicznie rozładować napięcie w układzie mięśniowo-powięziowym.  Wyciszyć system nerwowy, uwalniając nas od starych wzorców i strategii obronnych, których nasze ciało i mózg używały w stresujących sytuacjach. TRE® to bezpieczny i łatwy sposób na rozładowanie napięcia i stresu nagromadzonego w organizmie, przywracający witalność i rezyliencję. Metoda ta nie jest terapią ale znakomicie wspiera działania psychoterapeutyczne. Celem jej stosowania jest przywrócenie ciała do naturalnej równowagi. 

Na czym polega usuwanie napięć w ciele za pomocą TRE®?

Większość z nas choć raz w życiu, trzęsła się, czy to z zimna, czy ze strachu czy z powodu silnego stresu. To fizjologiczna reakcja naszego organizmu na wyrzut do krwi dużej dawki adrenaliny. Z jej nadmiarem, który pozostaje w ciele, należy coś zrobić. Trzęsienie się, czyli fizyczne poruszanie mięśniami, to optymalny sposób na zużycie tego nadmiaru. Mimowolne drżenie mięśni, to instynktowne wyjście bezpieczeństwa dla nagromadzonego napięcia i skumulowanych emocji. Wspomniany mechanizm fizjologiczny jest wykorzystywany w TRE®. Jednak w tej metodzie, nie chodzi tylko o wibracje. Podczas sesji mamy możliwość wsłuchania się w swoje ciało i nawiązania dialogu z samym sobą. Ustalenia, gdzie znajduje się  napięcie i poszukania sposobu na jego uwolnienie. Wyjątkowa skuteczność tej metody polega na tym, że uwalnianie napięć odbywa się w tempie, jakie ciało jest w stanie zintegrować. To zawsze jest bardzo indywidualny proces. W miarę uwalniania „starych” wzorców napięciowych, polepsza się stan fizyczny i emocjonalny człowieka. Dobre samopoczucie i zdrowie przywracane jest równocześnie na wszystkich poziomach. Wibracje powodują obniżenie napięcia wszystkich tkanek, pomagają być tu i teraz. Efektem ich stosowania jest uczucie rozluźnienia i przyjemnej obecności w ciele. Samo opowiadanie o tym co trudne czy uspokajanie się w głowie czasem nie wystarczy. Potrzebna jest integracja umysłu z ciałem. Dzięki TRE® można również doświadczyć siły, jaka tkwi w bezpiecznym kontakcie z drugim człowiekiem oraz mechanizmów samoleczenia, które posiada nasze ciało.

Korzyści płynące z praktykowania metody:

  • obniżenie poziomu stresu
  • zmniejszenie odczuwanie obaw i niepokoju
  • uspokojenie natłoku myśli
  • obniżenie napięć w ciele spowodowanych stresem i  traumą
  • redukcja objawów PTSD – stresu pourazowego
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych
  • zwiększenie poziomu energii i odporności
  • poprawa jakości snu i trawienia
  • lepsza samoświadomość

Dla kogo jest TRE®?

Każdy z nas jest naturalnie wyposażony w możliwość drżeń i wibracji. Nasz organizm pulsuje na wszystkich poziomach komórkowych i tkankowych. Z tych drżeń, które fachowo nazywamy wibracjami neurogenicznymi, można nauczyć się korzystać dla poprawy zdrowia i samopoczucia.

Metoda jest szczególnie użyteczna dla osób obciążonych stresem, odczuwających duże napięcie w ciele, cierpiących z powodu przewlekłego bólu, bezsenności, obciążonych traumatycznymi przeżyciami. Ćwiczenia TRE® są proste do opanowania i mogą z nich korzystać osoby w różnym wieku o różnej kondycji fizycznej.

Dla kogo nie jest TRE®?

Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do stosowania metody, wśród nich: ciąża, padaczka, nieustabilizowane ciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, cukrzyca, zaburzenia psychiatryczne leczone farmakologicznie. Poza tymi wyjątkami, każdy może stosować tę metodę i czuć się bezpiecznie. 

TRE® David Berceli © Copyright All rights reserved TRE for ALL Inc. (NGO) holds distribution rights Trauma Release ProcessSM, Tension Release ProcessSM  http://www.treforall.org

Podobne artykuły

Scroll to Top