Strona główna » Uzależnienie i współuzależnienie – terapia dla wolności

Uzależnienie i współuzależnienie – terapia dla wolności

Uzależnienie i współuzależnienie to stany emocjonalne ograniczające wolność osoby. Często są następstwem stresu i sposobem na rozładowanie emocjonalnego napięcia. Niestety, z czasem stają się również źródłem stresu.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to stan, w którym organizm, osoba staje się fizycznie lub psychicznie zależna od substancji lub zachowania. Substancje uzależniające mogą obejmować alkohol, narkotyki, czy nawet leki przepisane przez lekarza. Uzależnienie od zachowań to na przykład uzależnienie od hazardu, jedzenia, seksu, pornografii, czy internetu. To silne pragnienie, które trudno zatrzymać, mimo negatywnych konsekwencji.

Kiedy skorzystać z terapii?

Rozpoznanie uzależnienia nie zawsze jest łatwe, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od rodzaju uzależnienia. Istnieją jednak pewne ogólne znaki, które mogą wskazywać na problem:

  • trudności w kontrolowaniu użycia substancji lub zachowań.
  • odczuwanie silnej potrzeby korzystania z substancji lub angażowania się w dane zachowanie.
  • zaniedbywanie innych ważnych aspektów życia, takich jak praca czy relacje rodzinne, na rzecz uzależnienia.
  • wzrost tolerancji, czyli potrzeba większej ilości substancji lub dłuższego czasu na doznawanie tego samego efektu.
  • odczuwanie silnych objawów abstynencyjnych w przypadku przerwania uzależniającej substancji lub zachowania
  • kontynuowanie nałogowego zachowania mimo świadomości jego szkodliwości

Współuzależnienie

Współuzależnienie to złożony stan emocjonalny, w którym osoba bliska osoby uzależnionej często staje się nadmiernie zaangażowana w życie i problemy uzależnionego partnera, przy tym zaniedbując własne potrzeby.
Współuzależnienie charakteryzuje się nadmierną troskliwością, chęcią kontrolowania, często wynikającą z lęku przed utratą bliskiej osoby. Osoby współuzależnione często niewłaściwie identyfikują swoje poczucie wartości i szczęścia zależnie od doświadczeń uzależnionego, co prowadzi do trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji i dbania o swój własny dobrostan.

Współuzależnienie może wymagać profesjonalnej pomocy terapeutycznej w celu zrozumienia i przepracowania tych trudnych wzorców zachowań.

Terapia uzależnień

Indywidualna terapia uzależnień pomaga w walce z nałogami (uzależnienie od substancji, czynności) oraz w przypadku współuzależnienia. Taka forma terapii dostosowana jest do personalnych potrzeb i celów każdego Klienta.

Rozpoczęcie procesu terapii uzależnień poprzedzone jest konsultacjami (zazwyczaj od jednego do trzech spotkań), w trakcie których diagnozujemy problemy Klienta oraz omawiamy czynniki wpływające na ostateczną decyzję o formie i sposobie pomocy danej osobie. Podczas konsultacji uzgadniane są wstępne cele terapii.

Jeżeli Ty (lub bliska Ci osoba) doświadczasz trudności w zakresie kontrolowania swoich impulsów lub potrzebujesz pomocy w wyjściu z uzależnienie lub współuzależnienia zapraszamy na terapię uzależnień w Pracowni Initum.

Podobne artykuły

Scroll to Top